Hava Durumu Tahminleri Nasıl Yapılır?

Hava durumu ölçümleri, umumiyetle meteoroloji istasyonları aracılığıyla yapılan ölçümlerdir. Bu istasyonlar, hava sıcaklığı, rüzgar şiddetı ve tarafü, rutubet nicelikı, atmosfer basıncı, evetğış misilı ve türü üzere çeşitli hava koşullarını ölçmek bâtınin kullanılır.

Hava durumu ölçümleri umumiyetle manuel veya kendiliğinden yöntemlerle bünyelır. Manuel ölçümler, meteoroloji görevlileri aracılığıyla yapılan elle ölçümlerdir. Bu görevliler, umumiyetle radyosondaları kullanarak, havanın yüksekliklerine bakılırsa sıcaklık, rutubet ve rüzgar şiddetı ölçümlerini yaparlar.

Kendiliğinden ölçümler ise, çeşitli sensörler kullanarak yapılan ölçümlerdir. Bu sensörler, meteoroloji istasyonlarına yerleştirilir ve muayyen aralıklarla hava koşullarını ölçerat. Bu ölçümler henüz az maliyetli ve henüz şiddetlidır.

Hava durumu ölçümleri, meteoroloji verilerinin toplanmasını ve çözümleme edilmesini sağlayarak, hava tahminleri ve iklim değmeslekikliği çalışmaları üzere birbir hayli alanda kullanılır. Bu ölçümler, muhtıra hava tahminleri, natürel kıyamet uyarıları ve öbür meteorolojik bilgilerin sağlanmasına yardımcı olabilir.

Hava bilgisi, hava ve iklim olaylarının gözlemi, ölçümü, analizi ve tahmini üzere konularla ilgilenen bir marifet dalıdır. Bu alanda hareket gösteren resmi kurumlar, ülkelerin kendi hükümetleri aracılığıyla yönetilir.
Birbir hayli ülkede meteorolojik hizmetler, milli müdafaaname bakanlıkları veya çbasamak bakanlıkları aracılığıyla yönetilir. Bu kurumlar, meteoroloji istasyonlarına, uydu verilerine ve öbür kaynaklara erişim sağlayarak, hava tahminleri, iklim modelleri ve öbür meteorolojik hizmetleri üretirler.

Millî Hava bilgisi Kurumları, Cihan Hava bilgisi Örgütü (WMO) adlı birleşmiş milletler yapıu aracılığıyla tanınmaktadır. WMO, cihan çapında meteorolojik hizmetleri eş güdümlü eylemek, hava durumu ve iklim verilerinin standartlaştırılmasını peylemek ve iklim değmeslekikliği ile alakalı araştırmaları isteklendirme eylemek üzere görevleri yerine getirir.

Kaynak:
hava durumu
hava durumu 15 günlük
tire hava durumu

Related Posts

Leave a comment

Hey, so you decided to leave a comment! That's great. Just fill in the required fields and hit submit. Note that your comment will need to be reviewed before its published.